Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Питання утримання дітей та встановлення графіка зустрічей того з батьків, хто проживає окремо від дитини, норми Сімейного кодексу України ці питання врегулювали, та на практиці виникають складнощі.
Утримання дитини — це встановлений законодавством обов'язок батька або матері, який полягає у сплаті грошових коштів незалежно від факту укладення шлюбу між батьками.
В Україні за несплату аліментів з 2018 р. боржників можна притягнути до адміністративної, а в деяких випадках і до кримінальної відповідальності.
Як отримати аліменти Отримувач аліментів (стягувач) — це той з батьків, з ким визначено місце проживання дитини: договором між батьками, рішенням органу опіки або рішенням суду.
Платником аліментів є особа, яка проживає окремо від дитини.
Для того, щоб отримати аліменти, той з батьків, з ким проживає дитина, може звернутися до іншого з пропозицією укласти договір про утримання дитини.
Такий договір має бути укладений в письмовій формі та посвідчений нотаріально. В такому договорі може бути встановлення графіка зустрічей та інших варіантів участі батька у вихованні дитини.
У випадку, коли досягти згоди щодо розміру та порядку сплати аліментів батькам не вдалося, можна звернутися до суду.
Стягнення аліментів у судовому порядку на практиці умовно поділяється на «просте» і «складне» — стягувач має право обрати вид провадження: наказне чи позовне.
Перший полягає у поданні заяви про видачу судового наказу про стягнення аліментів у розмірі 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку або у вигляді частки доходу платника аліментів.
Якщо дитина не одна, судовий наказ видається про стягнення аліментів у розмірі на двох дітей — 1/3, на трьох і більше — 50% заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше 10 прожиткових мінімумів для дитини відповідного віку на кожну дитину.
Другий варіант, який займає більше часу — це подання позовної заяви про стягнення аліментів.
До кожної з заяв додати копії свідоцтва про шлюб, свідоцтва про народження дитини (дітей), документи, які підтверджують майновий стан батьків та інші документи, які стосуються стягнення аліментів (інформація про працевлаштування, про сімейний стан тощо).
Зверніть увагу: аліменти стягуються від дати подання (відправлення засобами поштового зв'язку) позову (заяви про видачу судового наказу), тому варто не затягувати з цим у разі, якщо ви розумієте, що наміру добровільно сплачувати аліменти інший з батьків не має.
Позивачі у справах про стягнення аліментів звільнені від сплати судового збору за подання позовних заяв та заяв про видачу судових наказів про стягнення аліментів відповідно до Закону України «Про судовий збір».
Є декілька варіантів завершення судового розгляду справи: суд приймає рішення про задоволення позову (повністю або частково) і стягує аліменти у твердій сумі або у частці від доходу платника аліментів.
Окрім того, суд може залишити позов без розгляду (у випадках, передбачених нормами Цивільного процесуального кодексу України) або постановити ухвалу про затвердження мирової угоди, укладеної між сторонами.
Після набрання рішенням законної сили суд видає стягувачу (позивачу) виконавчий лист.
Виконавчий лист, судовий наказ, ухвала про затвердження мирової угоди є виконавчими документами і можуть бути виконані в примусовому порядку відповідними органами (особами).
Примусове виконання рішення суду про стягнення аліментів здійснюється в порядку, визначеному Законом України «Про виконавче провадження».
Факт укладення шлюбу між батьками та момент розірвання укладеного шлюбу на стягнення аліментів не впливають. Заявити вимогу про стягнення аліментів можна відразу з поданням позову про розірвання шлюбу.
Нормами Сімейного кодексу України встановлено два мінімуми, з якими пов'язаний розмір аліментів: гарантований (з 1 липня 2021 р. це 1006,5–1255 грн) та рекомендований (2013–2510 грн).
У будь-якому випадку заборгованість зі сплати аліментів буде збільшуватися зі спливом часу, і стягувач має право стягнути пеню (у розмірі, не більшому від розміру боргу). У разі, якщо платник аліментів не працює, розмір аліментів буде розраховано, виходячи з середньої заробітної плати працівника у певній місцевості.
Нормами законодавства передбачено відповідальність за несплату аліментів, проте це не позбавлення батьківських прав. Згідно зі ст. 166 СК України, позбавлення батьківських прав є винятковою мірою, яка тягне за собою надзвичайні правові наслідки як для батька (матері), так і для дитини.
Батько не сплачує аліменти, тож йому мають заборонити виїжджати за кордон З 2018 р. введене право виконавця встановити тимчасові обмеження боржника у праві виїзду за межі України, у праві керування транспортними засобами, користування вогнепальною мисливською, пневматичною та охолощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, у праві полювання. Вказані обмеження можуть бути застосовані до боржника у випадку наявності заборгованості зі сплати аліментів понад 4 місяці.
Відповідно до ст. 202 Сімейного кодексу України, повнолітні дочка, син зобов'язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги. При цьому нормами Сімейного кодексу України передбачено, що дитина може бути звільнена судом від цього обов'язку, якщо буде встановлено, що батько чи мати ухилялися від виконання своїх обов'язків, не сплачували аліменти і мали непогашену заборгованість більше 3 років (ця норма ст. 204 СК України введена у липні 2018 р.).
Відкрити картку дитині і перераховувати їй кошти (аліменти) так робити не можна: стягувачем аліментів є той з батьків, з ким проживає дитина. Якщо відкрито виконавче провадження, аліменти необхідно сплачувати на рахунок Державної виконавчої служби. Більше того, якщо в призначенні платежу, який здійснюється на користь стягувача (на рахунок стягувача), не вказано, що це аліменти, в подальшому довести виконавцю факт сплати саме аліментів дуже складно.