Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Прокуратура напередодні виборів нагадує, що вона не уповноважена здійснювати нагляд, представництво інтересів громадян або держави з питань додержання виборчого законодавства, зокрема виборчими комісіями.
Як повідомили «ЗіБ» у прес-службі прокуратури м. Києва, згідно зі статтями 93, 98 Закону України «Про вибори Президента України» та статтями 85, 86 «Про вибори депутатів ВР АРК, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» всі без винятку скарги, що стосуються виборчого процесу, підлягають розгляду на засіданні відповідної виборчої комісії або судом.
Нагадуємо, розпочала роботу Геоінформаційна система ВИБОРИ 2014, за допомогою якої можна ознайомитись з даними про виборчі правопорушення.
Рішення, дії чи бездіяльність окружної виборчої комісії або члена такої комісії оскаржуються до Центральної виборчої комісії.
Зокрема Центральна виборча комісія вирішує питання використання ЗМІ для проведення передвиборної агітації, здійснює контроль за надходженням і використанням коштів особистих виборчих фондів кандидатів, залучає до проведення відповідних перевірок органи доходів і зборів, а також установи банків, у яких відкрито відповідні рахунки, тощо (ст.25 Закону України «Про вибори Президента України»).
Окружна виборча комісія розглядає в межах своїх повноважень звернення, заяви і скарги
щодо організації та проведення виборів у межах територіального виборчого округу, а також звернення, заяви і скарги на рішення, дії чи бездіяльність дільничних виборчих комісій і приймає щодо них рішення (абз.16 ч.1 ст.26 Закону).
Дільнична виборча комісія розглядає звернення, заяви і скарги з питань внесення змін до списку виборців, організації та проведення голосування і підрахунку голосів на виборчій дільниці та в межах своїх повноважень приймає щодо них рішення (абз.10 ч.1 ст.27 Закону).
Згідно з вимогами частини 3 статті 32 Закону України «Про вибори Президента України» кожен громадянин має право ознайомитися із списком виборців у приміщенні відповідної дільничної виборчої комісії та перевірити правильність внесених до нього відомостей.
При цьому, згідно з ч. 4 статті 32 Закону України «Про вибори Президента України» громадяни особисто подають скаргу до відповідних дільничної виборчої комісії або безпосередньо до органу ведення Державного реєстру виборців чи суду за місцезнаходженням виборчої дільниці щодо допущених при складанні попереднього списку виборців неправильностей, у тому числі невключення, неправильного включення або виключення із списку виборців його або інших осіб, а також щодо наявності або відсутності відміток про постійну нездатність виборця самостійно пересуватися
Участь органів прокуратури у розгляді скарг про порушення виборчого законодавства регламентовано частиною 5 статті 96 Закону України «Про вибори Президента України», п. 8 ст. 88 Закону України «Про вибори депутатів ВР АРК, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», згідно з якими якщо виборча
комісія при розгляді скарги визнає необхідним проведення перевірки зазначених у скарзі обставин правоохоронними органами, шляхом прийняття відповідного рішення, вони перевіряють ці обставини та вживають відповідних заходів щодо припинення порушення законодавства.
Відповідно до ст. 28 Закону України «Про вибори Президента України» виборча комісія зобов’язана на своєму засіданні розглянути питання, що належать до її повноважень, та за результатами прийняти постанову.
Отже, скарга виборця або іншого суб’єкта про порушення виборчого законодавства підлягає направленню виборчою комісією до органів прокуратури на підставі її рішення, яке прийнято за результатами розгляду питання на її засіданні у разі виявлення ознак злочину чи іншого правопорушення та з урахуванням компетенції правоохоронного органу.
Таким чином, органи прокуратури України не уповноважені здійснювати нагляд, представництво інтересів громадян або держави з питань додержання виборчого законодавства, зокрема виборчими комісіями.
Відповідно до ст. 105 Закону України «Про вибори Президента України», ст. 91 Закону України «Про вибори депутатів ВР АРК, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» особи, винні в порушенні законодавства про вибори Президента України, депутатів місцевих рад та міських голів притягуються до кримінальної, адміністративної або іншої відповідальності в порядку, встановленому законом.
zib.com.ua/ua/86112-kudi_skarzhitis_na_viborchi_pravoporushennya_-_rozkazue_prok.html